Хмельницький 28.11.2018

Близько 60 лікарів із Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей пройшли безкоштовне навчання у «Школі сімейного лікаря» – Національному освітньому проекті для медпрацівників сільської місцевості. 28 листопада в Хмельницькому пройшов тренінг для медпрацівників, які працюватимуть у новозбудованих амбулаторіях.

Головною метою проекту є підвищення обізнаності серед сільських лікарів щодо деталей впровадження медичної реформи, зокрема, у сільській місцевості.

  • Старі моделі надання первинної меддопомоги в сільській місцевості вже зруйновано, а новим, прогресивним – ще маємо навчитися, – зазначив координатор проекту «Школа сімейного лікаря» Євген Прилипко. – На це і спрямована Школа, у якій ми прагнемо підвищити рівень обізнаності лікарів щодо нової системи охорони здоров’я. Важливим є також заохотити та мотивувати медиків до змін, адже саме зараз вони перші торують цей шлях. Вони вже лідери і їх віра та робота у напрямку реанімації сільської медицини поведе за собою інших. Тому освітня програма є невід’ємною складовою ініціативи Президента та програми «Доступна медицина». 

Географія проекту “Школа сімейного лікаря” покриває всю територію України. Загалом, у рамках проекту навчання пройдуть близько 500 лікарів із сільської місцевості. На сьогодні вже  пройшли тренінги медичні працівники з 16 областей України.

На тренінгах лікарі мають змогу розібратись не лише в основних нововведеннях реформи охорони здоров’я, а й довідатись про медичні інформаційні системи, ефективний фінансовий менеджмент закладів охорони здоров’я, медичні правовідносини та шляхи започаткування приватної практики.

Головний лікар в КНП «Балтський центр ПМСД», переможець конкурсу Всеукраїнської відзнаки «Головний лікар року 2018» Роман Колонтай розповів, що і у Школі лікарі мають можливість отримати реальні інструменти, які дозволяють збільшити фінансування клінік удвічі.

  • Сьогодні ми, лікарі, маємо реальні можливості розвивати матеріально-технічну базу медичних закладів. У нашому Центрі ми ще 2016 року впровадили електронний документообіг, що значно полегшує ведення лікарської практики. Вклали значні кошти у ремонт всіх ФАПів та амбулаторій, які забезпечені за новими табелями оснащення, що тільки вийшли у МОЗ. Фельдшерам закупили мопеди. Так скоротився час виклику у п’ять разів. Два роки тому закупили оргтехніку, автоматизували робочі місця лікарів, навчили їх комп’ютерної грамотності. Якщо раніше деякі наші лікарі отримували вісім тис. грн, то у вересні та жовтні дехто мав 20 тис. грн. Ми платимо не за кількість, а за якість, – повідомив пан Роман.

Ефективна реформа сільської медицини, покращення якості медичних послуг у сільській місцевості не відбудеться без запровадження новітніх технологій, тому одним із нововведень, якому навчають у «Школі сімейного лікаря» є телемедицина. Під час тренінгу особливості цієї новації присутнім не просто пояснювали «на пальцях», а демонстрували в режимі реального часу із залученням «пацієнта» з аудиторії. 

Завдяки цій технології лікарі у селах зможуть оперативно обстежувати пацієнтів, а всі показники через інтернет надходитимуть до сімейного лікаря. Все що потрібно фельдшеру – це невеличкий кейс. Що саме в ньому буде – залежить від потреб певної місцевості. Такі технології мають зменшити час на обстеження. А одразу після онлайн-консультації пацієнт зможе отримати направлення вже до фахівця вузького профілю.

  • Розуміючи важливість підвищення рівня доступності якісних медичних послуг для жителів сільської місцевості, сьогодні в Хмельницькій області ми активно приділяємо увагу розвитку телекомунікаційної інфраструктури. Доступом до Інтернету забезпечено вже 208 функціонуючих лікарських амбулаторій, – говорить Світлана Павлишина, заступник голови Хмельницької ОДА. – Сьогодні Хмельниччина займає 5 місце за темпами будівництва нових амбулаторій. А станом на 23.11.2018 року підписано понад 820 тис. декларацій між пацієнтами та лікарями, що становить 65% населення області, а це друге місце в Україні.

У рамках Президентської програми «Медична реформа для сільської місцевості» на Хмельниччині передбачено будівництво 27 нових амбулаторій.

Буде побудовано 10 нових амбулаторій та 17 нових приміщень для вже діючих амбулаторій, – повідомив директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яков Цуглевич. – Крім того, задля збільшення мобільності наших лікарів заплановано придбати 55 нових автомобілів, 27 з яких уже проходять реєстрацію і постановку на облік.

За словами сімейного лікаря Нетішинського центру ПМСД Олени Островської, «Школа сімейного лікаря» – це чудова можливість для сімейних лікарів отримати практичні знання в рамках реформи медицини в Україні. 

Я приїхала на Школу, щоб дізнатися про нові можливості для сімейних лікарів і надалі впроваджувати здобуті знання у своїй професійній діяльності. Крім того, я хочу передавати здобуті знання своїм колегам, адже такі тренінги допомагають тримати руку на пульсі змін та нововведень. Раніше я не мала можливості застосовувати телемедицину на практиці, однак збираюся активно використовувати цю унікальну можливість у своїй роботі, – розповіла пані Олена.

Як зазначають організатори проекту, окрім тренінгів, які пройдуть по всій території України, програма Школи передбачає також створення курсу навчальних відео-лекцій, які будуть доступні в он-лайн режимі. Цей матеріал допоможе розкрити більшу кількість актуальних для лікарів тем і пройти дистанційне навчання тим медпрацівникам, хто не зміг взяти участь у тренінгах Школи.

Проект «Школа сімейного лікаря» триватиме до кінця року. По завершенні, фахівцями буде сформовано рекомендації по плануванню подальшої освітньої роботи з лікарями.